ВІКОП

Вінницький інститут конструювання одягу і підприємництва

Юридична адреса:
м. Вінниця, проспект Космонавтів 42

Приймальна комісія:
м. Вінниця, Хмельницьке
шосе 105-Б, каб. 1005

Чому ми святкуємо Різдво саме 25 грудня?

Стоунгендж

ЧОМУ МИ СВЯТКУЄМО РІЗДВО САМЕ 25 ГРУДНЯ? 

І разом з нами більше 75% християн світу (в тому числі 11 із 16 ПРАВОСЛАВНИХ церков) святкують Різдво 25 грудня! 

Перш за все слід нагадати, що тисячоліттями у всіх народів (арії, єгиптяни,  іудеї,  римляни,  греки, вавилоняни   і т.д.) всі головні свята мали прив’язку виключно до сонячного календаря.

І тому, Юлієм Цезарем, в  46 році до нашої ери, був введений так званий «юліанський календар», коли «плаваючий» місячний календар замінили на сонячний – з фіксованими датами свят.  

Юлій Цезар

І,  увага,  згідно цього календаря 25 грудня  відзначали велике свято – День “Непереможного сонця”. Бо це  був ПЕРШИЙ ДЕНЬ  після зимового сонцестояння,  коли темрява вже відступала –  СВІТЛО перемагало темряву, світловий день ставав довшим.

Папа Григорій ХІІ

А через триста років, коли вже в Римській імперії розповсюдилося християнство 25 грудня почали святкувати, як день народження «Правдивого сонця» – Ісуса Христа! Тобто, Різдво Христове ранні християни відзначали в перший день після зимового сонцестояння (і тоді ще не було ні католиків, ні православних). Але в ті часи ще ніхто не знав, що юліанський календар – не точний! Що дата Різдва буде «зсуватися» відносно сонячного календаря! Що є порушенням головної ідеї цього свята!

Коли це з’ясували  – похибка вже становила 10 днів (!!), тоді вже Папа римський Григорій ХІІ в 1582 році, за підказкою вчених астрономів, увів Новий Григоріанський календар! В якому було відновлено святкування Різдва на ПЕРШИЙ ДЕНЬ після зимового сонцестояння! Але з часом і він почав «зсуватися» відносно сонячного календаря.

Після введення григоріанського календаря в Українській Народній Республіці 1918 року, юліанський календар залишився тільки в Румунському королівстві, Королівстві Сербів, Хорватів і Словенців та Грецькому королівстві, в яких сильною була негативна пам’ять про католицьку експансію. Особливо гостро ця проблема постала у нововиниклому Королівстві Сербів, Хорватів та Словенців, яке об’єднало як православних, так і римо-католиків. 

патріарх Мелетій IV

Мілутін Міланкович

Стратегія уніфікації в рамках югославського панславістського проєкту вимагала пошуків спільної дати святкування Різдва і змусила церкву і урядові органи зайнятися календарною реформою.

У травні 1923 року у Вселенському патріархаті відбувся конгрес православних східних церков, скликаний патріархом Мелетієм IV. На ньому було обговорено календарне питання і прийнято рішення про реформу. Щоб усунути вади як юліанського, так і григоріанського календаря, було вирішено запровадити календар, розроблений сербським астрономом, професором математики і небесної механіки Белградського університету Мілутіном Міланковичем. Його назва «Новоюліанський календар».

2000 років тому був тільки один отой НЕТОЧНИЙ календар, який давав похибку в три дні за 400 років! Людство розвивається – і уточнило календар. Щоб він відповідав руху Сонця, а це головне. Щоб кожний рік на один і той же день припадали весняне і осіннє рівнодення, зимове сонцестояння, а відповідно і Різдво Христове! І ці дні не “сповзали” кожне століття на один день! І тому, Різдво точніше святкувати по Новоюліанському календарю 25 грудня, бо саме цього дня, після піврічного періоду – тривалість дня починає знову збільшуватися (спочатку на 1 хвилину) – що є дуже глибоким символом: Світло – перемагає темряву.

По старому НЕТОЧНОМУ календарю уже в наступному столітті – Різдво прийдеться святкувати – 8 січня, а, наприклад, в часи Тараса Шевченка (19 століття) – Різдво святкували 6 січня, а в часи Григорія Сковороди (18 ст.) – Різдво по старому НЕТОЧНОМУ Юліанському календарю припадало на 5 січня.

Отже, святкуємо Різдво разом з більшістю християн світу 25 грудня! Нині новоюліанський календар використовують 10 із 16 помісних автокефальних Східних православних церков, зокрема Вселенський патріархат Константинополя, Александрійський патріархат, Антіохійський патріархат, Румунська православна церква, Болгарська православна церква, Церква Кіпру, Церква Греції, Автокефальна православна церква Албанії, Православна церква України та Православна церква Чеських земель і Словаччини. Також його використовують чотири з двадцяти трьох Східних католицьких церков, а саме Болгарська греко-католицька церква, Греко-візантійська католицька церква, Румунська греко-католицька церква та Українська греко-католицька церква. Але важливо пам’ятати, що головним для християн є не дата, не певні цифри календаря, а ЗМІСТ і СЕНС шанованої нами події.

Від щирого серця бажаємо всім Вам смачної куті, веселих свят Різдва Христового та щасливого,
 мирного і благословенного Нового року! 
Христос народився! Славімо Його!